قیمت طلا و سکه در بازار ایران

دانلود آهنگ جدید دانلود آهنگ جدید ایرانی با لینک مستقیم

جمهوری اسلامی ایران

پست ویژهSpecial POST

 

قیمت طلا و سکه این روزها یکی از پربیننده ترین تیترهای خبری است که در کنار قیمت دلار افراد زیادی به آن می پردازند. از اوایل سال تا کنون بسیاری از بازارهای سرمایه گذاری دستخوش تغییرات زیادی شدند که سکه و طلا نیز جز آن ها بود. رشد ناگهانی قیمت سکه از اوایل سال تا کنون باورنکردنی بود و افراد زیادی را دچار مشکلات و ضررهای مالی کرد. این روزها هر چه قیمت یک کالا بالاتر رود و بازار آن بیشتر آشفته شود، افراد بیشتر به سمت آن هجوم می برند. روند تغییرات قیمت سکه به گونه ای بود که در عرض چند ماه چند میلیون تغییرات را در نرخ سکه ی کامل شاهد بودیم. ممکن است افراد زیادی نیز در این بازار سود کرده باشند ولی بدون شک بازار بی ثبات این روزهای سکه و طلا در کنار بازار مسکن و دلار آشفتگی های خود را بر جامعه نشان داده و تأثیرات زیادی بر سرمایه گذاران داشته است؛ اما دلیل تغییرات قیمت سکه در مدتی کوتاه چه عواملی می تواند باشد؟

 

عوامل مؤثر بر تغییرات قیمت سکه در سال 97

عوامل زیادی بر تغییر قیمت سکه در سال اخیر تأثیر داشتند. می توان عامل اصلی بر افزایش قیمت سکه و طلا را افزایش نرخ ارز دانست. در چند ماهه ی اخیر قیمت طلای جهانی نیز افزایش یافت ولی مسئله ای که جالب بود افزایش قیمت سکه و طلا در ایران با شدت بسیار بیشتر و حتی گاهی بدون تأثیر این افزایش قیمت در بازارهای جهانی بود؛ اما دلیل این افزایش شدید قیمت ها چه می تواند باشد؟

یک عامل مهم در افزایش قیمت هم در بخش سکه و هم در بخش های دیگر سرمایه گذاری مانند مسکن و ارز، افزایش نقدینگی قشر سرمایه گذار در جامعه بود. در سال گذشته مشکلات زیادی برای مؤسسات مالی به وجود آمد و افرادی که سرمایه گذاری های کلان در این مؤسسات داشتند به سرعت اقدام به برداشتن پول خود از بانک ها و مؤسسات کردند. علاوه بر این موضوع، کاهش سود بانکی نیز مزید بر علت شد و سرمایه های کلان از بانک ها برداشته شد. این امر باعث تزریق نقدینگی زیادی در بازار سرمایه گذاری سکه، ارز و مسکن شد. شاید این امر بتواند به خوبی تشریح کند که چرا این بخش ها به مقدار زیادی رشد قیمت داشتند. افزایش نرخ دلار نیز باعث شد که قیمت سکه و طلا رشد بیشتری داشته باشد و افراد سرمایه گذار در این بخش را بهت زده کند.

افزایش تقاضا برای سکه و دلالان بزرگ در بازار سکه باعث شدند تا آشفتگی در این بازار به مقدار زیادی به وجود آید و قیمت آن از مرز دو میلیون و سپس به بالای 4 میلیون در مدتی کوتاه برسد. گاهی اوقات تغییرات قیمت روز سکه به صورت روزانه و حتی ساعتی اتفاق افتاد و حتی سایت های اعلام قیمت سکه و طلا نمی توانستند قیمت روز اعلام کنند زیرا ممکن بود در مدتی کوتاه قیمت ها تغییرات زیادی از خود نشان دهند.

احتمال گسترده تر شدن تحریم ها نیز بدون شک بازار سکه و طلا را در ایران مورد اصابت قرار داده و باعث شده تا روند افزایشی بیشتری در قیمت آن ها شاهد باشیم.

 

تأثیر افزایش قیمت سکه بر بازار سکه و طلا

این روزها بازار سکه و طلا بسیار آشفته است. بررسی هایی که از میزان خرید و فروش فعالان و طلافروشان در این بازار به عمل آمده نشان می دهد که اوضاع این بازار چندان مساعد نیست و روز به روز نیز بدتر می شود. این روزها اگر سری به اخبار مربوط به قیمت روز سکه بزنید با نرخ های شگفت انگیزی برخورد می کنید! قیمت سکه به بالای 4 میلیون تومان رسیده است و آن را از سبد خرید هدایای بسیاری از افراد جامعه خارج کرده است. خرید طلای مصرفی نیز با شدت بیشتری کاهش یافته و به وضعیتی رسیده که بسیاری از طلاسازان و طلافروشان تصمیم به تغییر کسب و کار خود گرفته اند. هر چند این آشفتگی در بسیاری از بازارهای هدف سرمایه گذاری دیده می شود ولی در بازار سکه و طلا کولاک کرده است.

 

آیا پیش بینی قیمت سکه در آینده ممکن است؟

این روزها پیش بینی قیمت سکه توسط کارشناسان زیادی انجام می گیرد. هر کدام نیز نظری در مورد آینده ی این بازار دارند. برخی از کارشناسان تاکید دارند که قیمت سکه همچنان افزایش می یابد و برخی فکر می کنند بعد از مدتی این قیمت کاهش می یابد؛ اما برای کارشناسی قیمت سکه در آینده باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد که ممکن است خود این عوامل نیز چندان قابل پیش بینی نباشند. از این رو پیش بینی قیمت سکه کار چندان راحتی نیست. با توجه به این که این پیش بینی ها ممکن است افراد زیادی را به سمت این بازار بکشاند یا از خرید سکه منع کند، باید با حساسیت بالا صورت گیرد. در هر صورت معقولانه ترین پیش بینی که برای بازار و قیمت سکه می توان داشت، این است که کاهش قیمت احتمال خیلی کمتری نسبت به افزایش یا ثابت ماندن قیمت سکه خواهد داشت. اگر بازار سکه و ارز ثابت شود و یا حداقل نرخ افزایش آن ها یک روند معقول و با شیب کمی داشته باشد شاید بتوان به این بازارهای سرمایه گذاری اعتماد کرد و راحت تر وارد آن ها شد.

روی هم رفته نمی توان پیش بینی دقیق یا نزدیک به دقیقی از بازار سکه و طلا در آینده داشت و بهتر است در این بازارهای چندان سرمایه گذاری کلان صورت نگیرد تا در صورت کاهش قیمت، ضررهای مالی بزرگ نباشد.

 

قیمت روز سکه را از کدام منابع می توان پیدا کرد؟

اگر نیاز به دریافت قیمت روز سکه دارید سایت های مربوط به قیمت سکه می توانند به شما کمک کنند تا به صورت روزانه قیمت ها را در دسترس داشته باشید. البته باید یک نکته را مد نظر داشته باشید که اگر قیمت در زمانی کوتاه به مقدار قابل توجهی پایین آمد، سریع وارد عمل نشوید و اقدام به خرید سکه نکنید؛ زیرا ممکن است به همین روش به ناگاه پایین تر آید و دچار ضرر و زیان زیادی در سرمایه ی خود شوید.

 

 

قیمت طلا و سکه در بازار ایران
Rate this post

توجهبرای دانلود جدید ترین آهنگ ها با لینک مستقیم پر سرعت از این پس در گوگل کلمه شتاب موزیک را سرچ کنید.